Yummy! 10 Delicious Back-to-School Lunch Ideas Kids Will Love

Please even the pickiest eaters with easy, healthy treats from Catherine McCord of Weelicious

CHEWY CHOCOLATE GRANOLA BAR

Before you put that packaged granola bar in your kid's lunch bag, give this recipe a try. Most granola bars cost around $1 each. This homemade recipe makes 30 bars and costs roughly $4 per batch (if you’re not into chocolate, try dried fruit like cranberries, cherries or raisins). That's a $26 savings and a real treat for your kids to unwrap during lunch. Get the recipe.